09:00 – 17:00

E - R

Tallinn

Laki 25-441

+372 555 490 24

Tere tulemast Earn and Investi kodulehele!

09:00 – 17:00

E - R

Tallinn

Laki 25-441

+372 555 490 24

Andmed kinnisvaraturu kohta

Miks investeerida Eestisse

Kinnisvara Eestis (tehingute arv kuus, pakkumiste arv turul, erinevat tüüpi korterite keskmine hind)

Kinnisvaraturu ajalooline areng näitab, et hinnad on lähedal kriisieelsele tasemele, kuid aastane kasvumäär 2012. aastast alates on stabiilne. 2016. aastal kasvas keskmine ruutmeetrihind peamiselt tänu uute projektide suurenenud osakaalule.

Allikas: KV.EE, suurim kinnisvaraportaal Eestis

 

Aktiivsete korteripakkumiste arv on püsinud viimase 3 aasta jooksul stabiilne, mis näitab, et nõudlus ja pakkumine on tasakaalus.


Allikas: KV.EE, suurim kinnisvaraportaal Eestis

 

STAT.EE (Eesti Statistikaamet) järgi on korteritehingute arv kasvanud juba 3 aastat järjest.

Tallinn ja Tartu moodustavad 64,8% kõigist eluasemeturul toimuvatest tehingutest.

Allikas: Eesti Maa-amet, tehingute andmebaas

Tallinn moodustab 53,9% kõigist tehingutest, kusjuures jagunemine linnaosade vahel on järgmine. Vahemikus 2016. aasta jaanuar-oktoober müüdi peaaegu 8000 korterit.Selleks et näha erinevaid hinnatasemeid korteri suurust arvesse võttes, tuleb minna Eesti Maa-ameti kodulehele ja vaadata tehingute andmebaasi
http://www.maaamet.ee/kinnisvara/htraru/

Eluruumide üüriturg

Eluasemete üüriturg on oma arengu algetapil. Võrreldes äripindade segmendiga (büroo-, kaubandus- ja laopinnad) moodustavad eluasemete üürituru peamiselt eraomanikud ning ainult väheste projektide taga on suured investorid. Korterite lühiajaline üürimine on tänu Booking.com ning AirBnB edule muutumas üha populaarsemaks. Me näeme mitmeid ettevõtteid, kes on hakanud investeerima lühiajalisele üürile antavatesse korteritesse, nähes selles suuremat tulu võrreldes pikaajalisele rendile antavate korteritega. Kui selline tendents jätkub, on võimalik ette näha vabade pikaajalisele üürile antavate korterite arvu vähenemist, mis surub hindu jätkuvalt üles.

Eesti pered eelistavad üürimise asemel eluaset omada ja see selgitab olukorda, kus üürituru osa on võrreldes arenenud riikidega üsna madal.

Eluasemete üüriturg, Tallinn

Üürikorterite turuhinnad kasvavad jätkuvalt mitmel põhjusel

  • Elanike sissetulek suureneb
  • Rahvastiku kasv Tallinnas (ca 3-7% aastas) migratsiooni tõttu teistest Eesti piirkondadest.
  • Korterite lühiajaline rentimine on muutumas järjest populaarsemaks, mistõttu on saadaval vähem kortereid pikaajaliseks rendiks.
  • Turg on orienteeritud eraomanikele, mistõttu uutesse üürikorteritesse investeeritakse vähem.

Allikas: KV.EE 2016

Allikas: Ober-Haus, Balti turu ülevaade 2016

Saadaval olevad erinevat tüüpi üürikorterid detsembris

Tüüpiline üürikorter on 1-3-toaline korter. Enam kui 85% neist on korterid, mis asuvad üsna vanades majades (vanemad kui 2003).  Ilmne puudus on minikorterite pakkumistest suurusega 9-16m2, mis sobivad ideaalselt inimestele, kel on ajutistel põhjustel vaja rentida korter 6-12 kuuks: üliõpilased ja töölised.


Allikas: KV.EE ja City24.EE detsember 2016

Kokkuvõte

Nõudmine eluruumide üüriturul on suurem kui pakkumine, mis surub hinnad üles. Lühiajalise väljaüürimise populaarsus võtab pikaajalise rendi turult palju kortereid ära.

Võttes arvesse, et traditsiooniliselt on üürimise osakaal võrreldes omamisega Eesti perede puhul palju väiksem kui Lääne arenenud riikides, näeme häid väljavaateid eluasemete üürituru arenguks.

Tallinn on üürikorterite peamine turg ja tänu elanike arvu kasvule ei näe me ette hinnalangust lähiaastatel. Investeeringud korteriturule ei ole märkimisväärsed ning on orienteeritud eraomanikele, mis on hea võimalus sisenemiseks suurte investorite jaoks.

Top